Protaetia speciosa jousselini

Protaetia (Cetonischema) speciosa jousselini (Gory & Percheron, 1833)

 

Jeden z nejkrásnějších zaltohlávků  Protaetia speciosa jousselini je opravdovým klenotem. Celý povrch těla je silně lesklý a modrozelené krovky kontrastují s rudým štítem. Svou velikostí až 35 mm nepatří k žádným drobečkům a pohled na skupinu čile poletujících pestře zbarvených brouků je opravdu impozantní.

Pocházejí z Turecka a Sýrie, v devadesátých letech jsem choval i brouky chytané sběratelem v Izraeli.

Chov není příliš složitý. Dospělé brouky držíme v dobře osvětleném a vzdušném teráriu při teplotě 20 – 28°C. Krmíme je sladkým zralým ovocem a BeetleJelly. Přidáváme květový pyl a v sezóně celé květy pampelišek. 
Samice kladou vajíčka nejraději do vyzrálého kompostu. Vrstva tohoto substrátu by měla být alespoň 15 cm vysoká.
Malé larvičky se líhnou asi po 2 týdnech. Chováme je rovněž v kompostu, ale na povrch přidáváme různé rostlinné zbytky, jako například okrojky z různých druhů ovoce (ne citrusy), cuketu, listy salátu, plátky mrkve, papriku, pokosenou trávu atd.
Jakmile larvy 3. stadia dorostou a začnou měnit zabarvení do bílo-žlutavého odstínu, udržujeme substrát sušší a přemístíme je do prostředí s teplotou kolem 10 – 15°C, kde je ponecháme pod obu asi 2 měsíců. Poté teplotu zvýšíme na 18 – 23°C a larvy si postupně začnou vytvářet kokony.

Celý vývoj od vajíčka po vylíhnutí dospělce trvá kolem 1 roku a imaga žijí 6 měsíců i déle.

Protaetia speciosa jousselini
Protaetia speciosa jousselini