Cicindela chinensis

Chov a odchov svižníka Cicindela (Sophiodela) chinensis De Geer, 1774

Cicindela (Sophiodela) chinensis flammifera

Cicindela chinensis je pestře zbarvený a relativně velký druh čeledi Cicindelidae. Dosahuje velikosti kolem 20 mm.

Jsou známy čtyři poddruhy:

Cicindela (Sophiodela) chinensis chinensis (De Geer, 1774)
z Číny, Japonska (Ryukyuovy ostrovy), Vietnamu

Cicindela (Sophiodela) chinensis flammifera (W.Horn, 1920)
z Koreje

Cicindela (Sophiodela) chinensis okinawana Nakane, 1957
z Japonska (Amami-Oshima, Okinawa)

Cicindela (Sophiodela) chinensis japonica (Thunberg, 1781)
z Japonska

Chov těchto krásných svižníků je poměrně snadný. Brouci mohou být umístěni v pěkně zařízeném teráriu, které je stejně dekorativní jako například akvárium nebo pokojový skleník s exotickými rostlinami.

Nejlepší je terárium s posuvnými skly. Mezera mezi skly by měla být utěsněna tak, aby menší brouci nemohli uniknout. K utěsnění je možné použít například nalepený úzký proužek koberce. Velikost terária se volí podle počtu chovaných brouků a s ohledem na to, že jsou svižníci velmi čilí a že velice dobře a rychle létají.

Na dno terária nasypte minimálně 10 cm vysokou vrstvu jemného písku. Na povrch volně položte několik kousků kůry, plochých kamenů, větviček, suchých lišejníků a podobně. Písek udržujte mírně vlhký, nikdy nesmí zcela vyschnout.

Pokud chcete mít terárium například v obývacím pokoji, můžeme ho pěkně osadit různými rostlinami, které i s květníkem zapustíte do písku. Nechte však alespoň 1/2 plochy terária volnou, aby brouci mohli volně létat.

Svižníci jsou brouci s denní aktivitou milující slunce. Terárium proto musí být kvalitně osvětlené a dobře větrané. Zářivka nebo LED osvětlení jsou ideální v kombinaci s malým bodovým světlem, které směřuje přímo na kámen nebo volný písčitý povrch. Velmi dobré zkušenosti jsem měl s UVB výbojkami. Svítíme denně 10 hodin (bodové světlo 2-3 hodiny během poledne). Výbojka musí být chráněna krytem z pletiva, aby se brouci nespálili.

Optimální teplota je 23 – 26 °C s nočním poklesem.

 Ačkoli tito brouci jsou dravci, mohou být chováni pohromadě ve skupině. Neútočí na jedince vlastního druhu a stejně jako mnoho jiných svižníků si buduje úkryty, ve kterých společně přečkává noc nebo chladné období .

Brouci se živí hmyzem přiměřené velikosti. V chovech dobře přijímají cvrčky, mouchy, moučné červy.
Samice kladou vejce do vlhkého písku. Po 2 týdnech můžeme vidět malé dírky v písku a v nich černě zbarvené hlavičky larev o průměru 1,5 – 2 mm.

 Larvy mohou být chovány v teráriu společně s brouky, ale v tomto případě mohou některé být uloveny jinými larvami nebo brouky. Larvy totiž někdy nezůstávají ve svých norách trvale a přesouvají se na jiné místo. Je to okamžik, kdy mohou být snadnou kořistí pro další číhající larvy. Doporučuji proto ponechat larvy odděleně ve sklenicích nebo v kelímcích s krytem. Pro malé larvy (první a druhý instar) stačí objem 300 ml, pro velké larvy 3. instaru 1000 – 1500 ml s minimálně 10 cm vysokou vrstvou směsi mírně vlhkého písku a jílu (10:1). Na dně této vrstvy larvy staví svou kukelní komůrku. Larvy jsou krmeny, stejně jako dospělí brouci, octomilkami, cvrčky a moučnými červy. Celková délka vývojového cyklu je variabilní, většinou od 7 do 12 měsíců. Závisí to na výživě larev. Na výživě závisí i velikost dospělých brouků.

Cicindela (Sophiodela) chinensis flammifera
Cicindela (Sophiodela) chinensis flammifera